wtorek, 6 września 2011

Jaką polisę na życie wybrać?

Terminowe polisy na życie są na pewno tańsze, ponieważ wskazanie prawdopodobieństwa śmierci osoby w określonym czasie, które określamy na podstawie tablic demograficznych, jest bardzo łatwe. Stąd też łatwe jest obliczenie wysokości świadczenia, które zostanie wypłacone z chwilą śmierci właściciela polisy na życie. Polisy bezterminowe charakteryzują się tym, że albo żyją wraz z jej właścicielem do końca jego życia, albo posiadacz przerywa w dowolnym momencie umowę z firmą ubezpieczeniową odbierając w formie tzw. wartości polisy na życie procent uiszczanych składek pomniejszoną o koszty związane z ubezpieczeniem.

W zależności od konstrukcji produktu oraz funduszu, jaki sobie klient wybrał, a także wieku produktu, kwota ta może być dużo mniejsza od sumy wpłaconych składek lub również zdecydowanie od niej wyższa. Można znaleźć dużą liczbę wydawnictw poświęconych zastosowaniu polis na życie. Powiedzmy, że ubezpieczająca się osoba nie jest w związku zalegalizowanym ale ma konkubinę, z którą spłodził dwójkę nieletnich dzieci, a dodatkowo siostrę, samotną chorą rencistkę. Sporządzając testament, robi zapisy, z których ma wynikać co i ile komu zamierza przekazać.

Po śmierci testatora, wykonując jego wolę, władza sądownicza dzieli jednak pozostawiony przez tę osobę majątek zupełnie inaczej, ponieważ posiada obowiązek wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy prawa spadkowego. Co z tego, że ubezpieczony zapisał w z dobrymi cjęciami 75 procent majątku konkubinie a tylko 1 % swojej chorej siostrze, skoro zgodnie z ustawą to jego dzieci mają prawo przejąć całość ubezpieczenia.

0 komentarze:

Prześlij komentarz